Ses Yalıtımı

Ses Yalıtımı

Ses yalıtımı, bir ortamda oluşan sesin yankılanmasını, ses kirliliği oluşturmasını ve başka bir ortama yansımasını engellemeyi amaçlamaktadır. İç ve dış mekanlarda oluşan seslerin birbirine girmesi çok rahatsız edici bir durumdur. Oluşan ses kirliğine maruz kalan kişiler zamanla fiziksel ve ruhsal açıdan zarar görmektedir, sağlıkları olumsuz etkilenmektedir. Bu gibi durumların önüne geçmek için ses yalıtımı yaptırmak şarttır. Günümüzde yapılan yapılarda ses izolasyonu ve akustik yalıtım konusuna çok dikkat edilmektedir ve artık inşaatlarda ses izolasyonu uygulamak standart haline gelmiştir.

Ses izolasyonu sadece meydana gelen gürültü ve sesleri değil, makinelerin oluşturduğu fiziksel titreşimi de büyük oranda engeller. Makinelerin oluşturduğu fiziksel titreşimler zamanla etki ettiği alanda eskimeye ve tahribata yol açarlar. Oluşan bu tahribat zamanla binanın içten içe çürümesine sebep olur. Bu tür olayların önüne geçmek için yüksek titreşim oluşturan makinelerin olduğu odalara ses yalıtım sistemleri yapmak gerekir.

Ses yalıtım uygulamaları yaparken seçilecek malzeme ve materyaller konusunda da dikkatli olunmalıdır. Malzemenin uygulanacak ortam şartlarına ne kadar uyum sağladığı önemlidir. Özelliğine göre ısı üretilen ortamlarda kullanılabilecek ateşe dayanıklı, yanmaz materyaller, steril ortamlarda kullanılabilecek anti bakteriyel ürünler mevcuttur. Uygulanacak malzeme seçilirken bu tür kritiklere dikkat edilmeli ve yapılan iş daha verimli hale getirilmelidir. Sizde ses yalıtımı uygulamanızda hangi ürünlere kullanacağınız konusunda karar veremediyseniz ve daha fazla bilgi almak istiyorsanız bizimle iletişime geçin.